Psychodietetyka

PSYCHODIETETYKA – Augustyn Patyk psycholog, psychodietetyk http://www.psychologia.net.pl/artykul.php?level=785

Lekarz do bardzo puszystego pacjenta…
Jeśli każdego dnia zrobi pan sobie marsz na 10 km to za rok wróci pan do właściwej wagi i kondycji.
Po roku pacjent dzwoni do lekarza i mówi…
– Wróciłem do swojej właściwej wagi, tylko mam problem!
– Jaki ?
– Jestem teraz 3650 km od domu!

 

Na szczęście dzisiaj znamy lepsze sposoby na pozbycie się zbędnych kilogramów! Od jakiegoś czasu coraz częściej słyszymy o stosunkowo nowym zawodzie jakim  jest psychodietetyk!

 

Ale co to takiego?

 

Psychodietetyka to najprościej mówiąc dziedzina wiedzy zajmująca się psychologicznymi aspektami odżywiania się człowieka. Stwierdzenie takie choć poprawne to jednak niewystarczające.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO, World Health Organization) uznała otyłość za najczęściej występującą chorobę metaboliczną mało tego, niektórzy badacze uznają otyłość za światową epidemię XXI wieku. Nadmierna masa ciała stanowi piąty co do częstości czynnik ryzyka zgonów na świecie.  Ponad to nadmierna waga, sprzyja pojawianiu się zaburzeń nastroju, depresji.

Ponieważ fizjologia idzie w parze z psychologią, to walkę z nadmiarem ciała możemy zacząć już od zmiany sposobu myślenia! Zmiana nawyków to kolejny krok do wprowadzenia pewnej regulacji w procesach metabolicznych naszego organizmu.

Psychodietetyka zajmuje się nie tylko otyłością! Psychodietetyk jest w stanie pomóc osobom cierpiącym z powodu anoreksji,  bulimii, kompulsywnego objadania się i nie tylko! Także osobą które chcą poprawić sylwetkę przed nadchodzącymi wakacjami. Zarówno młodzi jak i starsi, sportowcy i leniwcy, każdy może skorzystać z usług psychodietetycznych!

 

A jak to działa?

 

„Jak najszybciej”! Psychodietetyk na początku swojej pracy określi problem z jakim przychodzimy. W zależności od odpowiedniej diagnozy zaproponuję adekwatne rozwiązanie!

 

Marta lat 31

-Miałam straszną nadwagę. Zaraz po urodzeniu Stasia popadłam w depresje! Jadłam praktycznie wszystko co jadalne! Nie potrafiłam sobie z tym poradzić, przygnębienie z każdym dniem narastało! W końcu mój mąż zaprowadził mnie do gabinetu psychodietetycznego! I to był strzał w „dziesiątkę”! Na początku dowiedziałam się, że wszystko jest w moich rękach, zrozumiałam, że „nie mogę”, „nie chcę” to tylko  słowa, które nigdy więcej już mi nie przeszkodzą! Psychodietetyk ułożył mi plan żywieniowy, zmotywował do pracy i regularnie sprawdzał moje postępy!

            Dziś nie ma śladu po depresji, a figury może mi pozazdrościć niejedna licealistka!

 

Adam lat 22

 

Zawsze byłem gruby! Od podstawówki wszyscy się ze mnie śmiali! Kiedy poszedłem na studia i chciałem się zakochać, problemem zawsze była nadwaga. A, całe to gadanie o pięknym wnętrzu nie pozwalało mi wyjść po za tzw. „friend zone”!

            Jakie było moje zdziwienie, kiedy psychodietetyk powiedział mi żebym nie tracił wagi!!

Zaproponował mi pewną metamorfozę! Zamianę tkanki tłuszczowej w mięśnie!

            W zeszłym tygodniu zająłem 3 miejsce w akademickich zawodach kulturystycznych! Moje życie teraz wygląda zdecydowanie inaczej! Muszę przyznać, że była to ciężka praca, ale mając nad sobą takiego specjalistę nie poddałem się, choć czasami miałem już dość!

            Zawsze mogłem liczyć na wsparcie zarówno psychologiczne jak i dietetyczne!

Polecam!!!

 

Jakże wielu z nas dotyczy brak motywacji!? I te dudniące w głowie myśli „nie chce mi się”, „weź batonik”, „a jeszcze tylko jedną babeczkę” etc. Psychodietetyka uczy, że praca nad zmianą masy ciała jest ściśle powiązana z przekonaniami, nawykami czy też emocjami jakie posiadamy. Ułożenie planu żywieniowego w oparciu o cechy  osobowości, skłonności to drugie z bardzo ważnych elementów pracy. Podsumowując psychodietetyk diagnozuje, przygotowuje plan żywieniowy, motywuje, podtrzymuje motywacje, a także stosuje wszelkie sposoby psychologiczne w przypadku jakichkolwiek zaburzeń emocjonalnych, depresji itp.!

 

Zapraszamy!!!